Nařízení EU, golf a naše hřiště

Co má golf společného s nařízením EU? Možná víc, než by se na první pohled zdálo. V minulých dnech vzbudila u většiny provozovatelů golfových hřišť doslova zděšení nenápadná zpráva o navrhované změně nařízení EU 2021/2115 – COM (2022) 305 o udržitelném používání přípravků na ochranu rostlin. A co s tím tedy má společného golf? Je to prosté, nařízení na zemědělských půdách nařizuje postupné snižování aplikace pesticidů o 50 %, ale v tzv. citlivých oblastech zakazuje používání chemických látek k ochraně rostlin úplně, přičemž v definici citlivých oblastí jsou uvedena i sportoviště, tedy i golfová hřiště. A to by znamenalo, že většinu golfových hřišť by se v žádném případě nepodařilo udržet v takové kondici jako doposud.
A do třetice, co s tím má společného naše hřiště? Naštěstí v tomto případě vůbec nic. Pesticidy ani jiné chemické látky jsme nikdy k údržbě hřiště nepoužívali a nepoužíváme. Možná proto naše hřiště nevypadá na první pohled tak oslnivě, jako mnohá jiná, ale zato je „čisté“. Důkazem toho jsou i naše včelky, které v těsné blízkosti hřiště chováme a které jsou na jakékoli chemikálie hodně citlivé. Přesto se jim daří výborně.
Takže se dá říci, že v tomto případě jsme vyvázli „bez ztráty kytičky“. Ale ne proto, že bychom se nařízení EU nějak obávali, ale prostě proto, že nepoužívání chemických látek v případě našeho hřiště považujeme za správné a zdraví prospěšné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..